Slow Müzik

Nedir ‘slow müzik’? Dinlediğin, insana duygusal bir duygu veren müzik midir? Değildir desek yalan olurdu her halde. Bu tür müzikleri, hareketli müziği kaldıramayacağın zamanlarda ya da -mutsuz demeyelim de- hüzünlü olduğun zamanlarda dinlersin. Aşık olduğunda da dinleyebilirsin. Hoşlandığın birine “Bu akşam buluşalım mı” dediğinde “Olmaz” yanıtını aldığında da dinlersin. Ya da “Amaan! Canın isterse” deyip çekip de gidebilirsin. Biraz da kişiliğe bağlı. Yani hüzün’ü böyle açıklayabiliriz.

Bu tip zamanlarda -hele en sevdiğin slow müzikse- dinlediğin slow müzik resmen içine işler. Tüylerini diken diken eder. O an (hüzünlü olduğun an) albümdeki bütün hareketli müzikleri atlarsın. Hep slow müzikleri ararsın. Daha fazla slow müzik, daha fazla slow müzik... Yeter! Dur demeyi bilmelisin. Depresyona girersin sonra.

Senin dinlediğin slow müzik hangi tarzda? Pop? Jaz? Rock? Blues? Arabesk? Bunların hepsi oluyor da metalde slow müzik olmuyor mu? İşte bunu Metallica çok iyi yapıyor (bence). Metallica’nın slow müziğini dinlerken başka diyarlara gidiyorum. Kayboluyorum. Bana hitap edebiliyor. Ve çok da güzel slow oluyor. Aslında slow müzik yavaş müziktir. Ama burada gerçekten duygusal bir duygu yükleyen bir müzik oluyor.

Rock müzikte (metal müziklere göre) daha çok grupta duygusal müziğe rastlamak mümkün. Evanescence, -nerdeyse- bütün parçaları slow. Evanescence’ın şarkılarıyla uyuyabilirsin. Manga da güzel slow müzik yapıyor. Örneklerimizi arttıracak olursak; Hayko Cepkin, Şebnem Ferah... (Benim dinlediklerim bu kadar. Diğer gruplar hakkında yorum yapamam)

Slow müzikte bana hitap eden tarz metal ve rock parşalarıdır.
Metallica - No Leaf Clover
Hayko Cepkin - Fırtınam
Şebnem Ferah - Hoşça Kal
Metallica - The Day That Never Comes
Hayko Cepkin - Siren
Metallica - One
Şebnem Ferah - Güç
Metallica - Bleeding Me
Hayko Cepkin - Ölüyorum
Metallica - Mama Said
Şebnem Ferah - Can Kırıkları
Metallica - The Outlaw Torn
Manga – Kal Yanımda
Metallica - Hero Of The Day
Şebnem Ferah - Geçmişe Yolculuk
Metallica - My Friend Of Misery
Hayko Cepkin – Yalnız Kalsın
Metallica - Nothing Else Matters
Şenmen Ferah - Bir Kalp Kırıldığında
Metallica - The Unforgiven (1-2)
Manga - Bitti Rüya
Metallica - Welcome Home (Sanitarium)
Hayko Cepkin - Sıkı Tutun
Metallica - Fixxxer
Avril Lavigne - NoBody's Home
Manga - Dursun Zaman
Metallica - Low Man's Lyric


Bu yazı; müziği gerçekten çok seven, tarzını bilen, müzikle uğraşan kişilere hitap etmektedir. Eğer müziği o kadar çok sevmiyorsanız bu yazıya “Ne diyor bu yaaa!” diyebilirsiniz.

Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyiniz

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !